V20PWM45 Vishay Semiconductor TMBS Trench MOS Barrier Schottky Rectifier
Guangzhou Topfast Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Vishay General Semiconductor
Model Number : V20PWM45-M3/I V20PWM45HM3/I
MOQ : 1 piece
Payment Terms : T/T
Delivery Time : 2~8 workdays
Brand : Vishay General Semiconductor
Certificate : /
Model : V20PWM45-M3/I V20PWM45HM3/I
MOQ : 1 pc
Price : Negotiated
Delivery : 2~8 workdays
Payment : T/T
Contact Now
Product Description
V20PWM45 Vishay Semiconductor TMBS Trench MOS Barrier Schottk
V20PWM45 :High Current Density Surface-Mount TMBS® (Trench MOS Barrier Schottky) Rectifier Ultra Low VF = 0.35 V at IF = 5 A
V20PWM45C High Current Density Surface-Mount TMBS® (Trench MOS Barrier Schottky) Rectifier Ultra Low VF = 0.39 V at IF = 5 A
APPLICATIONS
For use in low voltage high frequency DC/DC converters,
freewheeling diodes, and polarity protection applications
FEATURES
• Very low profile - typical height of 1.3 mm
• Trench MOS Schottky technology
• Ideal for automated placement
• Low forward voltage drop, low power losses
• High efficiency operation
• Meets MSL level 1, per J-STD-020,
LF maximum peak of 260 °C
• AEC-Q101 qualified available
- Automotive ordering code: base P/NHM3
• Material categorization
Description
Features :
Product Technical Specifications
Category
Discrete Semiconductor Products
Diodes - Rectifiers - Single
Mfr
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series
Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS®
Package
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Diode Type
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Current - Average Rectified (Io)
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
660 mV @ 20 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F
3100pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package
SlimDPAK
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C