Model Number : BTA16-800CWRG
MOQ : 1 piece
Payment Terms : T/T
Delivery Time : 2~8 workdays
Brand : STMicroelectronics
Certificate : /
Model : BTA16-800CWRG
MOQ : 1 pc
Price : Negotiated
Delivery : 2~8 workdays
Payment : T/T
Product Description
BTA16-800CW BTA16 TRIAC Thyristor 800V 16A Discrete Semiconductors
BTA16-800CW TRIAC Standard 800 V 16 A Through Hole TO-220 Discrete Semiconductor Products Thyristors
--TRIAC Standard 800 V 16 A Through Hole TO-220 T1610, T1635, T1650 BTA16, BTB16
Snubberless™, logic level and standard 16 A Triacs Datasheet
Applications
• Snubberless versions (BTA/BTB...W and T1635) especially recommended for
use on inductive loads, because of their high commutation performances
• On/off or phase angle function in applications such as static relays, light
dimmers and appliance motor speed controllers
Description:
Features
• Medium current Triac
• Low thermal resistance with clip bonding
• Low thermal resistance insulation ceramic for insulated BTA
• High commutation (4Q) or very high commutation (3Q, Snubberless™)
capability
• BTA series UL1557 certified (file ref: 81734)
• Packages are RoHS (2002/95/EC) compliant
• Insulated tab (BTA series, rated at 2500 VRMS)
N-Channel 180A (Tc) 200W (Tc) Through Hole TO-220AB Specification:
Category
Discrete Semiconductor Products
Thyristors
Mfr
ST
Series
BTA16 Series
Package
Tube
Part number
BTA16-800CW BTA16-800BW BTA16-800SW BTA16-800BRG BTA16-800CRB BTA16-800CWRB |
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
TO-220AB
Package / Case
TO-220-3
Base Product Number
BTA16 |
| ATTRIBUTE | DESCRIPTION |
|---|---|
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8541.29.0095 |
BTA16-800CW Discrete Semiconductor Devices BTA16 TRIAC Thyristor 800V 16A Images |