IGBT Discrete Semiconductor Devices IXGH24N170 IXYS IXGH24 High Voltage
Guangzhou Topfast Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : IXYS
Model Number : IXGH24N170
MOQ : 1 piece
Payment Terms : T/T
Delivery Time : 2~8 workdays
Brand : IXYS
Certificate : /
Model : IXGH24N170
MOQ : 1 pc
Price : Negotiated
Delivery : 2~8 workdays
Payment : T/T
Contact Now
Product Description
IXGH24N170 IXYS High Voltage IGBT IXGH24 IGBT 1700V 50A 250W TO247AD Discrete Semiconductor Products
Specification:High Voltage IGBT NPT 1700 V 50 A 250 W Through Hole TO-247AD
Part number IXGH24N170
Category
Discrete Semiconductor Products
Transistors - IGBTs - Single
Mfr
IXYS
Series
Package
Tube
Part Status
Active
IGBT Type
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max)
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.3V @ 15V, 24A
Power - Max
250 W
Switching Energy
8mJ (off)
Input Type
Standard
Gate Charge
106 nC
Td (on/off) @ 25°C
42ns/200ns
Test Condition
1360V, 50A, 5Ohm, 15V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
Supplier Device Package
TO-247AD
Base Product Number
IXGH24
Part number IXGH24N170 IXGT24N170
Base part number IXGH24
EU RoHS Compliant with Exemption
ECCN (US) EAR99
Part Status Active
HTS 8541.29.00.95
Features
International standard packages
JEDEC TO-268 and
JEDEC TO-247 AD
High current handling capability
MOS Gate turn-on
- drive simplicity
Rugged NPT structure
Molding epoxies meet UL 94V-0